نحوه کار با دستگاه تست قند خون + آموزش تصویری

متن کامل

نحوه کار با دستگاه تست قند خون

اندازه گیری قند خون امری بسیار مهم در افراد دیابتی است. چراکه در بسیاری از موارد داروی فرد دیابتی بر اساس میانگین نتایج دستگاه قند خون محاسبه می شود. و آشنا نبودن با نحوه کار با دستگاه قند خون و روش اندازه گیری قند خون با دستگاه می تواند نتایج اشتباه را به دنبال داشته باشد. گاهاً افراد نیز مجبورند چند مرتبه تست را انجام دهند تا به نتیجه درست برسند. در این مقاله نحوه کار با دستگاه قند خون را به صورت تصویری به شما آموزش می دهیم تا بتوانید اندازه گیری قند خون با دستگاه را به راحتی در منزل انجام دهید. در این آموزش کار با دستگاه تست قند خون آوان توضیح داده شده است. لازم به ذکر است که این آموزش برای کلیه دستگاه های تست قند خون یکسان است.

ابتدا هرآنچـه از لوازم دستـگاه را كه براى انجام تست نياز داريد، در دسترس قرار دهيد. اين موارد شامل دستگاه تست قندخون، نوارهاى تست، قلم خونگيرى و سوزن لانست می باشند.


آماده سازى نوار تست قند خون یا کیت گلوکومتر


1- قبل از شروع به انجام تست دست هاى خود را شسته و كاملا خشك نماييد.
2- از درون قـوطى نوارهـاى تست، نوار تست قنـد خون را بيـرون آورده و سپس درب قوطى را محكم ببنديد.
3- نوار تست را در جهت فلش هاى نشان داده شده در درون دستگاه وارد كنيد. پس از واردكردن نوار، دستگاه بوق زده و روشن مى شود.

 

نحوه کار با دستگاه قند خون

4- علامت نوار به همراه يك قطره خون به حالت چشمك زن بر روى صفحه نمايش دستگاه ظاهر خواهد شد، در اين حالت دستگاه براى انجام تست آماده است.

روش اندازه گیری قند خون

 

قبل از باز کردن قوطی حاوی نوار های تست تاریخ انقضای آن را چک نمایید. نوارهاى تست دستگاه تست قنـد خـون آوان بعد از اولين مرتبه باز شدن، 6 ماه زمان استفاده دارند. هنگام بازكردن قوطى نوار زمان بازكردن را بر روى قوطى نوارهاى تست، درمحل مربوطه يادداشت نماييد. از سالم بودن نوارهاى تست قبل از انجام آزمون اطمينان حاصل كنيد. قبل از شروع تست، انگشت خود را حتى الامكان با الكل و يا با آب گرم و صابون كاملا بشوييد. استفـاده از آب گـرم به روانى جـريان خون در دستهاى شما كمـك كرده و فراينـد آزمون را تسهيل می كند. دستها را كاملا خشك كـرده و از عـدم وجود رطـوبت و يا ماده ضد عفونى كننده بر روى انگشتان خود اطمينان حاصل فرماييد و سپس تست را انجام دهيد.
* هنگام تماس با نوار تست ، دست شما مرطوب یا آغشته به الکل نباشد*


آماده سازی قلم خونگیری یا قلم لانست


مشخصات سوزن لانست جهت استفاده در قلم خونگيرى: قلم خونگيــرى به گونـهاى طـراحى شده است كه می تـواند كليه لانستهاى 4 طرفـه و يا به اصلاح 4 پر را در خود جای دهد.  براى نمونه گيرى از سر انگشت، عمق نفوذ سوزن را براى راحتى در فرآيند خونگيرى تنظيم نماييد.
1.درپوش قلم خونگيرى را به آرامى بچرخانيد تا از دستگاه جدا شود. لانست استريل را در داخل قلم خونگيرى قرار داده و با فشار از قرار گرفتن درست آن در قلم اطمينان حاصل كنيد.

 

قلم لانست

توجه:

از سوزن هاى مخصوص قلم خونگيرى براى انجام تست استفاده كنيد.
2. با نگهداشتن قلم خونگيرى در دستان خود، درپوش دايره شكل محافظ سوزن لانست را با چرخاندن و به بيرون كشيدن، از سوزن جدا كنيد.
3. در پوش قلم خونگيرى را به آرامى و با دقت روى قلم خونگيرى گذاشته و آن را ببنديد. از تماس با سوزن بپرهيزيد. از سفت شدن درپوش بر روى قلم اطمينان حاصل كنيد.

 

 

آماده سازی قلم خونگیری


 
4. با چرخاندن درپوش قلم خونگيرى، عمق نفوذ سوزن لانست را تعيين كنيد. در مجموع 5 درجه براى عمق نفوذ هاى مختلف قابل تنظيم است. براى راحتى بيشتر، پايينترين درجه را انتخاب كنيد. (در اين حالت نيز، مقدار نمونه مناسب براى انجام آزمون را خواهيد داشت)

آماده سازی قلم لانست


تنظيم عمق نفوذ:


0 و 1 براى پوست هاى حساس و نازك
2 و 3 براى پوست هاى با ضخامت معمولى
4 و 5 براى پوست هاى ضخيم
توجه
با فشار دادن قلم خونگيرى به انگشت، عمق نفوذ افزايش پيدا خواهد كرد.


دريافت نمونه قطره خون و انجام تست


1. با به عقب كشيدن انتهاى قلم و شنيدن صداى "كليك" از دستگاه، قلم خونگيرى آماده پرتاب سوزن لانست براى نمونه گيرى است.

مسلح کردن قلم لانست


2. قلم را از قسمت درپوش به آرامى برروى سطح انگشتى كه قصد نمونه گيرى از آن را داريد قرار داده، ضامن را فشار داده تا صداى "كليك" از قلم شنيده شود و سوزن لانست به سر انگشت شما برخورد كند.

خونگیری از نوک انگشت

 
3. انگشت خود را از پايين به بالا به آرامى ماساژ دهيد تا مقدار خون مناسب براى انجام آزمون به دست آيد. از آلوده كردن قطره خون و يا ريختن آن جلوگيرى كنيد. اولين نمونه خون را با استفاده از دستمال تميز پاك كرده و جهت نتيجه گيرى دقيق تر، آزمون را با نمونه دوم انجام دهيد.

فشار دادن انگشت برای خونگیری

4. بلافاصله سر نوار تست را بر روى قطره خون دوم قرار دهيد. قطره خون بر روى نوار كشيده خواهد شد. از آغشته شدن نوار تست به خون اطمينان حاصل كرده و نوار را تا زمانى كه دستگاه به نشانه كافى بودن حجم خون بوق هشدار بزند، بر روى قطره خون نگهداريد.

بهترین انگشت برای خونگیری

توجه
در صورتى كه نوار تست به مقدار خون مورد نياز آغشته نشد، از ريختن مجدد، قطره خون خوددارى كرده و در اين حالت با گذاشتن نوار تست جديد در دستگاه مجددا نمونه خون جديد را توسط آن تست كنيد.
1. دستگاه تست قند خون پس از 5 ثانيه و با شمارش معكوسى كه بر روى صفحه نمايشگر نشان داده مى شود، بوق زده و نتيجه آزمون را نشان خواهد داد. نتيجه به صورت خودكار در حافظه دستگاه ذخيره خواهد شد. توجه داشته باشد كه در طى فرآيند شمارش معكوس از دست زدن به نوار تست خوددارى كنيد. در غير اين صورت نتيجه با خطا همراه خواهد شد.

آماده سازی دستگاه قند خون

درصورتى كه دستگاه در حالت پيشرفته ( L-2 ) را با توجه به قبل و يا بعد از غذا بودن زمان آزمون، علامت گذارى كنيد. بعد از پايان تست، دستگاه دو نشانگر را بر روى صفحه نمايش نشان خواهد داد.

تفسیر نتیجه دستگاه قند خون

نشانگر انجام تست قبل از غذانتيجه تست قبل از غذا. نشانگر انجام تست قبل از غذا
نشانگر انجام تست بعد از غذانتيجه تست بعد از غذا. نشانگر انجام تست بعد از غذا


بعد از فرآيند تست و نمايان شدن نتيجه آن، نشانگرهاى  "نتيجه قبل از غذا" و  "نتيجه بعد از غذا" بر روى صفحه نمايش ظاهر خواهند شد و نشانگر ها به صورت چشمك زن درخواهند آمد. با فشار دادن دكمه يا نشانگر مورد نظر را انتخاب كرده و با فشردن دكمه فلش سمت راست  یا فلش سمت چپ آن را ثبت كنيد.
در صورتى كه قصد نشانه گذارى نتيجه تست خود را نداريد، كافيست نوار تست را از دستگاه خارج كنيد تا نتيجه تست به صورت خودكار در حافظه دستگاه ثبت شده و خاموش شود. نوار تست استفاده شده را از دسترس خارج كرده و دور بياندازيد.
خارج كردن نوار تست استفاده شده با لغزاندن كليد خارج كننده نوار به سمت جلوى دستگاه، نوار از دستگاه خارج شده و پس از صداى بوق دستگاه خاموش خواهد شد.

ميزان قند خون افراد با توجه به رژيم غذايى، داروهاى مصرفى، ميزان استرس و همچنين انجام دادن ورزش با يكديگر متفاوت است. هدف از سنجش قند خون، مقايسه سطح گلوكز خون افراد با سطح نرمال آن است؛ همانطور كه گفته شد اين ميزان ممكن است براى افراد متفاوت باشد؛ به همين دليل براى آگاهى از سطح قند خون مناسب خود، حتما با پزشك خود مشورت نماييد.
توجه
در صورتى كه ميزان قند خون شما كمتر از50 mg/dl  خوانده شد، و يا علامت LO بر روى صفحه نمايش مشاهده شد، در اولين زمان ممكن با پزشك خود تماس بگيريد.
در صورتى كه ميزان قند خون شما بيشتر از mg /dl 250 خوانده شد، و يا علامت HI را بر روى صفحه نمايشگر دستگاه مشاهده گرديد، در اولين زمان ممكن با پزشك خود تماس بگيريد.
• با توجه به نتيجه آزمون و قبل از مشاوره با پزشك خود، در روند درمان خود تغييرى ايجاد نكنيد.
• در صورتى كه قصد نشانه گذارى نتيجه تست خود را داريد، بايستى قبل از خارج كردن نوار تست از دستگاه اين كار را انجام دهيد.


نتايج غيرقابل انتظار قند خون


در صورتى كه نتيجه تست بر خلاف انتظار شما است و به نظر نادرست مى آيند:
• تاريخ انقضاى نوارهاى تست را كنترل كنيد؛ از باز نماندن درب قوطى نوار تست به مدت بيش تر از 6 ماه اطمينان حاصل كنيد.
• دماى استاندارد انجام تست بين 5 تا 45 درجه سانتيگراد است. از شرايط استاندارد دماى انجام تست اطمينان حاصل كنيد.
• از محكم بودن نوارهاى تست اطمينان حاصل كنيد.
• از نگهدارى نوارهاى تست در شرايط خشك و خنك اطمينان حاصل كنيد.
• بعد از خارج كردن نوار تست از قوطى آن، حتما از آن استفاده كرده و آن را به قوطى باز نگردانيد.
• تست قند خون خود را مطابق دستورالعمل گفته شده انجام دهيد.
پس از اتمام مراحل بالا، در صورتى كه مشكل همچنان ادامه دارد، جهت راهنمايى بيشتر، با خدمات پس از فروش تماس بگيريد.


خارج كردن سوزن لانست استفاده شده


درپوش قلم خونگيرى را به آرامى باز كرده، درپوش ايمنى سوزن لانست را بر روى سطح صافى قرار داده و سوزن لانست را به آرامى در آن قرار داده و فشار دهيد.
 

خارج کردن سوزن لانست


 ضامن پرتاب سوزن لانست قلم را فشار داده تا از رها بودن سوزن لانست اطمينان حاصل كنيد. سپس كليد كشويى را كه روى بدنه قلم خونگيرى قرار دارد به سمت جلو كشيده تا سوزن لانست از دستگاه به بيرون پرتاب شود.
سوزن لانست هايى كه فاقد درپوش سوزن هستند، جدا خوددارى كنيد.
در صورتى كه سوزن لانست خم شده و يا تغيير شكل پيدا كرده از آن استفاده نكنيد.

هشدار
- هنگامى كه درپوش ايمنى سوزن لانست را جهت استفاده از آن جدا مى كنيد، براى استفاده از آن به منظور عدم برخورد با اشياء، احتياط كنيد.
- به منظور جلوگيرى از بيمارى هاى عفونى، از استفاده مشترك سوزن لانست و يا قلم خونگيرى با ديگران خوددارى كنيد.
- به منظور كاهش خطر انتقال بيمارى، پس از استفاده اول و براى استفاده هاى بعدى، ازسوزن
لانست استريل جديد استفاده كرده و از استفاده مجدد سوزن لانست قبلى جدا خوددارى كنيد.
- از آلوده كردن قلم خونگيرى به هرگونه آلودگى و يا مايعاتى مانند روغن و روان كننده بپرهيزيد.


نمونه گيرى خون از نقاط ديگر


بجاى نوك انگشتان، مى توان از ساير نقاط بدن براى خونگيرى استفاده كرد. اين نقاط شامل روى بازو و كف دست مى باشند. بايد توجه داشت كه نتيجه حاصل از نمونه خون اين نقاط ممكن است با نتيجه حاصل از سرانگشت متفاوت باشد. اين تفاوت به خصوص در مواقعى كه تغيير قند خون سريع باشد بيشتر است. هنگام تزريق انسولين، بعد از صرف غذا و يا بعد از ورزش تغييرات سطح قند خون بسيار سريع خواهد بود. روى بازو و كف دستان برخلاف سرانگشتان، داراى پايانه هاى عصبى كمترى هستند از اين رو نمونه گيرى در اين نقاط ممكن است با درد كمترى همراه باشد. بايد توجه داشت گرفتن نمونه از اين نقاط با سر انگشت تفاوت دارد. دراين نقاط بايستى از عميقت رين حالت نفوذ دستگاه استفاده شده و عمق نفوذى براى اين نقاط تعيين نشود. مطابق دستورالعمل 1 و 2 در قسمت آماده سازى قلم خونگيرى، ابتدا سوزن لانست را وارد قلم خونگيرى كنيد.


3. درپوش قلم خونگيرى را ببنديد.
 

قلم خونگیری


4. ناحيه اى را به دلخواه از روى بازو و يا كف دستان خود براى نمونه گيرى انتخاب كنيد. دقت داشته باشيد كه اين ناحيه بايستى داراى بافت نرم، تميز، به دور از استخوان، بدون مو و بدون چربى و يا عرق باشد. پس از انتخاب محل نمونه گيرى، به آرامى محل مورد نظر را ماساژ دهيد تا جريان خون در محل نمونه گيرى جريان يابد.
 

نمونه گیری خون از نقاط دیگر بدن


5. قلم خونگيرى را بر روى سطح پوست قرار داده و در حالى كه درجها ى براى عمق نفوذ تعيين نكرده ايد، براى چند ثانيه به محل نمونه گيرى فشار دهيد؛ ضامن قلم خونگيرى را فشار داده تا سوزن لانست پرتاب شود و تا هنگامى كه ميزان خون مناسب تامين شود، قلم را بر روى محل نگهداريد.


 

توجه

  •  براى اطمينان از اينكه نمونه گيرى از روى بازو و يا كف دستان براى شما مناسب است، با پزشك خود مشورت كنيد.
  •  در صورتى كه افت قند خون و يا پايين بودن سطح قند خون در بدن شما بدون علائم بيرونى رخ مى دهد (نشانه هاى افت قند خون در شما ظاهر نمى شود) از انجام تست در اين نقاط خوددارى كنيد.
  •  محل تست بايستى تميز، بدون مو، به دور از رگ هاى برجسته زير پوستى به دور از چربى پوستى و آلودگى هاى سطحى باشد.
  • ابتدا سطح مورد نظر را با آب گرم و صابون شسته و سپس آن را براى انجام تست كاملا خشك كنيد.
  • در صورتى كه قصد نمونه گيرى از اين نقاط را داريد، انجام آن را به حداقل دو ساعت بعد از هر يك از فعاليت هاى زير موكول كنيد:

صرف غذاف ورزش، خوردن دارو


استفاده از حافظه دستگاه قند خون


دستگاه تست قند خون قابليت ذخيره سازى 900 عدد نتيجه را به همراه روز و تاريخ آن دارد. نتايج از جديدترين نتيجه به قديمى ترين نتيجه در دستگاه ذخيره خواهند شد. همچنين دستگاه ميانگين نتايج 7 روزه، 14 روزه و 30 روزه را محاسبه كرده و نمايش خواهد داد.

توجه
• درصورتى كه حافظه دستگاه از قبل 900 عدد را داشته باشد، نتيجه جديد پس از ذخيره سازى، آخرين نتيجه را پاك خواهد كرد.
• تنظيم بودن درست زمان و تاريخ دستگاه به منظور ذخيره سازى و نمايش درست اطلاعات ضروريست؛ پس از تعويض باترى دستگاه، زمان و تاريخ دستگاه را به درستى تنظيم نماييد.

 

نمايش نتايج در حالت پايه ( L-1 )


هنگام خاموش بودن دستگاه، با فشار دادن دكمه و شنيدن صداى بوق، دستگاه روشن شده و علامت نوار تست بر روى صفحه نمايش ظاهر خواهد شد. با فشار دادن مجدد دكمه ميانگين نتايج 7 روزه شما به همراه تعداد تست هاى انجام شده در قسمت راست فوقانى صفحه نمايش ظاهر خواهد شد. در صورتى كه بلافاصله بعد از انجام تست نياز به مشاهده ميانگين 7 روزه داريد هنگامى كه نتيجه تست بر روى صفحه نمايش ظاهر شده، دكمه را براى مشاهده ميانگين 7 روزه فشار دهيد.

 

با فشار دادن دكمه  نتايج قبلى به ترتيب از جديدترين ب قديمى ترين، به همراه تاريخ انجام تست ظاهر خواهند شد. با فشار دادن  يا  مى توانيد نتايج مختلف را مشاهده كنيد.
 هنگامى كه كلمه END بر روى صفحه ظاهر شود، شما تمامى نتايج خود را مشاهده كرده ايد.


مشاهده نتايج حالت پيشرفته ( L-2 )


هنگام خاموش بودن دستگاه با فشار دادن دكمه دستگاه را روشن كرده و با فشار دادن مجدد  ميانگين 7 روزه كه همراه تعداد تست ها و تاريخ آنها است را مشاهده خواهيد كرد.

با فشار دادن دكمه  ميانگين نتايج 14 روزه در وسط صفحه به همراه تعداد تست ها در قسمت فوقانى و راست صفحه نشان داده مى شود.

با فشار دادن مجدد دكمه  ميانگين نتايج 30 روزه در وسط صفحه به همراه تعداد نتايج در قسمت فوقانى و راست نشان داده مى شوند.

با فشار دادن مجدد دكمه  ميانگين نتايج 30 روزه قبل از صرف غذا به نمايش در خواهد آمد.

با فشار دادن مجدد دكمه  ميانگين نتايج 30 روزه بعد از صرف غذا نشان داده مى شود.

 

با فشار دادن مجدد دكمه  کلمه END بر روى صفحه نمايش ظاهر خواهد شد. دکمه دکمه خاموش روشن را فشار دهيد تا دستگاه خاموش شود. دستگاه بعد از 2 دقيقه به طور خودکار خاموش خواهد شد.

سخن پایانی

اکنون شما با روش اندازه گیری قند خون به صورت کاملاً تصویری آشنا شدید. شما می توانید با خرید دستگاه تست قند خون از فروشگاه اینترنتی بهاسنتر از گارانتی مادام العمر و تخفیف ویژه بهره مند شوید.

 

پیشنهاد ویژه:

خرید تجهیزات پزشکی

خرید دستگاه فشارسنج

خرید دستگاه فشار سنج اکیومد cg165f

خرید دستگاه فشارسنج اکیومد mh901f

خرید ترازوی دیجیتالی اکیومد

 

تعداد بازدید: 517

نظرات

با سلام وقت بخیر مشتری عزیز مرور کردن فروشگاه ما بسیار آسان است شما می توانید به راحتی با استفاده از شاخه های موجود در سمت راست محصولات موجود در فروشگاه را مرور کنید و بعد از انتخاب محصول مورد نظر فقط با یک کلیک آن را به سبد خرید خود اضافه کنید . در پایان بعد از تمام شدن خرید می توانید به سبد خرید خود رجوع کرده و محصولات موجود در آنجا را مرور کنید. سپس هر تغییر لازمی را در سبد خرید خود اعمال کرده و سرانجام به مرحله پرداخت نهایی رجوع کنید تا مراحل خرید شما از فروشگاه الکترونیکی ما به پایان برسد.

با تشکر از انتخابتان بهاسنتر

مرورگر شما بسیار قدیمی است!
جهت مشاهده این وب سایت به صورت صحیح، بروزرسانی مرورگرتان ضروری خواهد بود. بروزرسانی مرورگر
×